Archiv aktualit

21


leden 2021

aktualita img

:: Post Bellum, Příběhy sousedů 2020

Poprvé se naše škola zapojila do projektu společnosti Post Bellum, Příběhy sousedů ve školním roce 2019/2020. Díky skvělé práci odvedené týmem skládajícím se ze sester Járových a Anežky Hnojské se nám podařilo zvítězit. Letošní ročník díky ztíženým podmínkám sice soutěžní nebyl, přesto naše dva týmy slavily jedno vítězství. Z původně přihlášených 8 družstev totiž projekt ve ztížených podmínkách díky korona krizi dokončila pouze 3 družstva.

Družstvo terciánů (Elen Nekolová, Daniel Newton, Kateřina Štěpánovská, Filip Vávra) pro nás natočilo vzpomínky manželů Polkových. Toto milé tříhodinové setkání přineslo mnoho zajímavých podnětů. A proto bylo těžké si vybrat, s čím se bude pracovat. Nakonec svoji rozhlasovou reportáž terciáni soustředili na vzpomínku paní Magdalény Polkové, která pomáhala stěhovat mostecký kostel.

Družstvo složené ze žáků sexty a 2. ročníku (Aleš Hobl, Petr Noha, Patricie Paurová, Anita Schneidrová, Michael Voráček) jelo za pamětnicí Emílií Brejchovou do Horažďovic a v rámci pátrání po dalších údajích až ku Praze do vesničky Lojovice u Velkých Popovic. Rčení „je to v loji“ pro ně získávalo velmi určitou podobu, protože ten den lilo jako z konve, byla zima a pátrání v místě událostí vůbec nebylo jednoduché. Vzpomínání své pamětnice toto družstvo přetavilo do videoreportáže. Ovšem vůbec nejtěžší bylo vybrat z tolika zajímavých informací ty, které by se vešly do povolených 5 minut.

Obě družstva svůj úkol zvládla i přes to, že se účastníci projektu většinou směli setkávat jen online.

Kromě úvodních školení totiž do jejich práce zasáhla vládní krizová opatření, která také práci na projektu protáhla do tohoto školního roku a závěrečnou soutěžní prezentaci nahradila filmovým dokumentem o práci zapojených týmů, které projekt dokončily. Všem těmto statečným a houževnatým žákům naší školy patří uznání a poděkování za práci, kterou odvedli. Sami se ostatně můžete přesvědčit, že ztížené podmínky neubraly výsledku na kvalitě.

Přesvěčte se sami:

Celé video k projektu Příběhy sousedů

Videoreportáž našich žáků

Dagmar Dindová, pedagogické vedení družstev

14


prosinec 2020

aktualita img

:: Děti dětem

I letos připravily třídy nižšího gymnázia drobné vánoční dárky pro děti z blovické rodinné skupiny Dětského domova Nepomuk. Doufáme, že dárky přinesou Stefanii, Heleně, Brunovi, Martinovi, Oldovi a Lukášovi alespoň trochu vánoční radosti.

A protože nemohlo kvůli koronavirovým opatřením dojít na tradiční předvánoční návštěvu přímo v rodinné skupině, položili členky a členové čtenářského klubu dětem a jejich tetě Ivetě Sivčákové alespoň několik otázek (odpovědi A).

A protože naši primáni jsou velmi komunikativní a rádi si navzájem sdělují své zážitky, radosti či starosti, přidáváme i jejich odpovědi (odpovědi B).

 • 1. Jak prožíváte dobu adventu? Je to pro vás čas klidu a těšení se na Vánoce, nebo spíše čas shonu?
  • A: Těšíme se na Vánoce.
  • B: Někdy honička, někdy pohodička. Klid a těšení se na Vánoce ale jasně vedou.
 • 2. Máte advent spojen s nějakou tradicí, kterou vždy dodržujete?
  • A: Vyrábíme adventní věnec a zdobíme skupinu, pečeme cukroví.
  • B: Mezi nejoblíbenější tradice primánů rozhodně patří tyto: zapalování svíček na adventním věnci, pouštění lodiček a krájení jablíčka. A samozřejmě nechybí pečení cukroví. Nebo spíše jedení?
 • 3. Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo Vánoce?
  • A: Dárky, vánoční cukroví, sníh.
  • B: Rodina, večeře, stromeček.
 • 4. Kdy zdobíte vánoční stromeček a kdo z vás nejvíce při této činnosti pomáhá?
  • A: 23.12. stromeček zdobí tety.
  • B: Ohledně zdobení vánočního stromečku se strhla velká diskuze. Termíny byly různé. Můžeme to shrnout tak, že primáni zdobí od 10.-24.12. Do zdobení se často zapojuje celá rodina, někteří jsou ale bez práce a zdobí u nich Ježíšek.
 • 5. Kde budete trávit Štědrý den a jak probíhá Štědrý den v DD?
  • A: Většina z nám bude u rodičů. Štědrý den v DD probíhá klasicky. Díváme se na pohádky, připravujeme řízky a salát na večeři, jíme cukroví a těšíme se na rozbalování dárků.
  • B: Prima Štědrý den? Pohádky, procházky, prarodiče, salát, kapr, prskavky, zvoneček, dáreček...
 • 6. Díváte se na štědrovečerní pohádku? Která je vaše nejoblíbenější?
  • A: Díváme se celý den. Ledové království.
  • B: Pohádky jsou super! Top 5: Anděl Páně, Tři bratři, Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty a Mrazík.
 • 7. Vzpomínáte si na to, který dárek vám udělal největší radost?
  • A: Autodráha.
  • B: Pes, kolo, lyže, piano nebo třeba školní taška.
 • 8. Je nějaký dárek, po kterém velmi toužíte? Který to je?
  • A:Terénní autíčko na ovládání.
  • B: Zvířecí mazlíček zvítězil na plné čáře.
 • 9. Máte nějaké přání, které byste chtěli, aby bylo splněno? Prozradíte nám ho?
  • Tady není třeba, abychom odpovědi rozdělili. Shodli se úplně všichni...
   A+B: Aby skončila doba koronaviru, byli jsme všichni zdraví a nemuseli jsme nosit roušky. A bílé Vánoce by byly také fajn...

24


září 2020

aktualita img

:: Místní cena Ď 2020

Na začátku letošního kalendářního roku se žáci Gymnázia Blovice opět zapojili do projektu pana Richarda Langera „Cena Ď“, jehož hlavním cílem je vyhledávat dobrodince, mecenáše a všechny ty, kdo nezištně pomáhají ostatním a různými aktivitami přispívají k obohacení společenského života, a poděkovat jim.

Žáci gymnázia navrhli původně jedenáct osobností, které by si ocenění podle jejich názoru zasloužily. Místní kolegium, složené ze zástupců blovických institucí a organizací, poté vybralo dvě z nich.

Místní cena Ď 2020 byla udělena paní Evě Tupé, ředitelce ZUŠ Blovice, a to za dlouholetou pedagogickou práci, řízení ZUŠ, vedení různých hudebních těles, ochotu a pomoc při pořádání různých akcí organizacemi a městem Blovice.

Cena žáků Gymnázia Blovice patří paní Andree Kolmanové, zakladatelce Víceúčelového zařízení a útulku pro psy Borovno, a to za pomoc opuštěným a týraným psům v okrese Plzeň-jih a za organizování dalších aktivit, jako např. canisterapie, a různých charitativních projektů.

K slavnostnímu vyhlášení cen Ď byli nominující i nominanti pozváni do Klubu Divadla Oskara Nedbala v Táboře, kde se konala sloučená krajská kola pro Plzeňský a Jihočeský kraj. Ceny osobně předávala ředitelka Divadla Oskara Nedbala Mgr. Linda Rybáková, tu blovickou pak společně s Mgr. Marcelou Šustrovou, ředitelkou Gymnázia Blovice.

Cenu Ď v Plzeňském kraji obdržela na základě nominace Fakultní nemocnice Plzeň „Covidová jedenáctka“, již reprezentovali čtyři zdravotníci: Bc. Ivana Witová, Bc. Aleš Červinka, Mgr. Petra Vávrová Simlerová a Mgr. Jitka Hurtová (mj. absolventka naší školy).

Cenu Ď v Jihočeském kraji 2020 získal na základě nominace Dětského domova Volyně pan Miloš Bečvář (lyžař, 15x titul Mistra ČSSR, 2x reprezentace na zimních OH), jenž svými aktivitami motivuje děti k zimním i letním sportům a svým jednáním a chováním je jim příkladem.

Všem oceněným upřímně blahopřejeme, ale také si uvědomujeme, že uznání si zaslouží všichni nominovaní, protože práci pro ostatní dělají skromně, samozřejmě, upřímně, bez nároku na odměnu. Projekt pana Richarda Langera na jejich záslužnou činnost alespoň poukazuje. Na vyjádření díků se totiž v dnešní náročné době často zapomíná…

Všichni nominovaní ze všech místních a krajských kol automaticky postupují do kola celostátního, jež proběhne 10. října 2020 na Nové scéně Národního divadla v Praze. Ať již své nominace promění, či ne, patří jim i projektu pana Langera obrovské Ď.

Milena Durasová

cenaD2020 cenaD2020 cenaD2020 cenaD2020

10


září 2020

aktualita img

:: Seznamovací kurz aneb Wi-Fi vs. kamarádi

Nový školní rok začal pro žáky primy a 1. ročníku netradičně již v pondělí 31.8. Do lavic se ale ještě nešlo, čekal nás třídenní seznamovací kurz. 59 nováčků, pan učitel Ivo Barca a třídní učitelky prvních ročníků Pavlína Fialová a Lucie Chalupová se vydali do rekreačního střediska Peira, které se nachází v Jesenici u Rakovníka. Čekaly nás 3 dny plné her a zábavy. Cíl byl jediný - prolomit ledy a seznámit se se svými novými spolužáky a učiteli. A podařilo se nám to náramně! Zatímco v pondělí stálo v kruhu 30 nesmělých primánů a 29 žáků 1.ročníku, ve středu už jsme odjížděli jako jedna velká parta, ve které se všichni znají, podporují se a společně se těší na nové zážitky.

Začátek kurzu byl ale pro některé doslova šokem. NEDOSTANEME HESLO NA WI-FI! Zpráva se šířila rychlostí blesku a ve tvářích některých jedinců se objevilo zděšení. Co tady budeme dělat??? Všichni ale záhy pochopili, že nudit se rozhodně nebudeme. Poznali jsme řadu nových her, cestou k nedalekému rybníku jsme si vyzkoušeli náš orientační smysl, zjistili jsme, že paní učitelka Fialová neumí číst v mapách, ale naštěstí umí používat GPS navigaci, a tak jsme zdárně došli do cíle. Vyslechli jsme si řadu zajímavých historek, mimo jiné i skutečný příběh Rusalky. Objevili jsme také řadu nových věcí, třeba to, že pan učitel Barca si dokáže lehce poradit s aku vrtačkou, pokud je třeba rozebrat postel, za kterou nám spadne mobil, nebo že mu nedělá problém vylézt na střechu chatky, kam nám omylem 1. hodem (!) přistálo frisbee. Nutno podotknout, že "vydařenému" hodu předcházela podrobná teoretická průprava, jak s frisbee zacházet. Jeden záchvat smíchu střídal druhý a hodiny plynuly možná až moc rychle.

Večer došlo i na procvičování matematiky, když jsme u pojídání čokolády zjistili přímou úměrnost, tedy čím více lidí čokoládu jí, tím více si na ní pochutnáme. Nechyběly ani hodiny zpěvu u táboráku a hlavně hodiny a hodiny konverzace. Ticho nastávalo jen u výtečného jídla, které by dle strávníků obstálo i u Zdendy Pohlreicha.

Ve středu se nám těžko odjíždělo. Všichni si chtěli ty bezstarostné dny plné pohody prodloužit. Zpáteční cestou autobusem jsme rozjímali nad všemi zážitky, když tu najednou někdo vykřikl: "Je tady wifina!" Hromadné nadšení se ale nekonalo, třeba si někteří přeci jen uvědomili, že je mnohem lepší hledat nové kamarády než heslo na Wi-Fi.

adaptacni_kurz_2020 adaptacni_kurz_2020

07


září 2020

aktualita img

:: Divadelní workshop

Dramatický kroužek, doplněný dalšími zájemci z řad studentů našeho gymnázia, se dne 7.9.2020 pod dohledem paní učitelky Menclové zúčastnil divadelního workshopu, který probíhal na Nové scéně DJKT v Plzni v rámci mezinárodního festivalu Divadlo. Po příchodu do jedné z nejmodernějších divadelních budov v ČR nás paní průvodkyně provedla prostorami, kam se běžný návštěvník nedostane. Stáli jsme přímo na jevišti, prohlédli jsme si zákulisí i sklady s rekvizitami. Poté nás už čekal divadelní workshop přímo v muzikálové zkušebně. Měli jsme jedinečnou příležitost vyzkoušet si základní herecké techniky a ověřit si schopnost improvizace. V závěru jsme nacvičovali krátké dramatické scénky z našeho každodenního života, které jsme jako praví divadelní režiséři doplňovali světelnými efekty a hudebním doprovodem. Mnozí z nás v sobě objevili dosud hluboko skryté umělecké vlohy. Z mého pohledu šlo o velmi povedenou akci a řekl bych, že členové „dramaťáku“ byli přímo nadšení.

Jakub Šimek, sexta

divadelni_workshop divadelni_workshop divadelni_workshop

08


červen 2020

aktualita img

:: Úspěch žáků nižšího gymnázia v literární soutěži

V sobotu 6. června dopoledne proběhlo na zámku Hradiště v Blovicích slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže, která byla pořádána k 200. výročí narození Boženy Němcové. Soutěž vyhlásily už v únoru místní akční skupina MAS Aktivios, z.s., a Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích.

Žáci škol v širokém okolí měli za úkol podle své fantazie dokončit jeden ze čtyř nabízených příběhů inspirovaných dílem B. Němcové. V naší kategorii odbornou porotu nejvíce zaujala díla Anny Kastnerové, Marcely Menclové, Karolíny Šimánkové, Emy Brnkové a Kryštofa Míchala.

Všechny oceněné texty pak byly publiku v Kapli sv. Ondřeje představeny v podání buď samotných autorů, nebo v podání paní Apoleny Veldové, známé herečky a vedoucí činoherního souboru DJKT v Plzni. O hudební předěly se bravurně postarala nadějná klavíristka Sára Davídková.

Po koronavirovém kulturním půstu bylo toto dopoledne skvělým zážitkem, za který všem zúčastněným děkujeme. A samozřejmě gratulujeme také všem oceněným k velkému úspěchu.

Lada Kotlanová

LSBN LSBN

04


květen 2020

aktualita img

:: Soutěž Navrhni projekt

Dne 30.4. se uskutečnilo online celostátní kolo soutěže Navrhni projekt. Soutěž je vyhlášena Ministerstvem pro místní rozvoj České republiky a zabývá se granty vyhlášenými Evropskou unií. V letošním roce v této soutěži poměřilo síly více jak 100 projektů. Do celostátního kola se dostaly i naše dvě studentky – Kateřina Sochorová a Martina Škudrnová pod vedením paní učitelky Hany Tlapové s projektem „Zlepšení výukového prostředí na Gymnáziu Blovice prostřednictvím optimalizace vnitřního klimatu ve třídách“. S radostí můžeme oznámit, že se naše studentky umístily na výborném třetím místě. Doufáme, že příští rok se najdou další studenti, kteří také zkusí svoje síly a budou reprezentovat naše gymnázium na tak vysoké úrovni.

Kateřina Sochorová

04


květen 2020

aktualita img

:: Co se děje ve škole, když řádí koronavir?

Taky si myslíte, že se teď v naší škole nic neděje? Nenechte se mýlit. Prázdná škole je příležitost pro opravy a rekonstrukce. Takže se můžete těšit na nové LED osvětlení ve všech třídách ve 3. patře a v sekundě. A pokud se to někomu zdá nespravedlivé, tak mám dobrou zprávu pro všechny. Do konce letních prázdnin bude osvětlení vyměněné ve všech třídách.

Další novinkou je nový nábytek v kvartě. Růžové a hnědé židle už dosloužily. Proto se teď můžete těšit na žluté!

Plánujeme i další vylepšení, ale to je zatím tajemství ;-).

Lada Kotlanová

rekonstrukce rekonstrukce

03


květen 2020

aktualita img

:: Gratulace k úspěchu v SOČ

Koronavirus poznamenal i letošní ročník SOČ. Přesto v této soutěži naši žáci zaznamenali obrovský úspěch. Z 5 účastníků celkem 3 postoupili do celostátního kola!
Jmenovitě gratulujeme:

 • Kateřině Sochorové za 1. místo v krajském kole v oboru chemie,
 • Barboře Baštářové za 1. místo v oboru fyzika,
 • Martině Škudrnové za 1. místo v oboru geologie a geografie,
 • Barboře Šlaisové za 2. místo v oboru pedagogika a psychologie,
 • Nikolovi Jozičovi za 4. místo v oboru biologie.

Doufáme, že příští ročník proběhne už bez komplikací. Těšíme se na další úspěchy našich nadějných žáků.
Lada Kotlanová

25


únor 2020

aktualita img

:: Tercie v divadle

Dne 25.2.2020 se žáci třídy tercie vydali pod dohledem paní učitelek Evy Menclové a Hany Tlapové na divadelní představení Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť na Nové scéně Divadla JKT v Plzni. Po příjezdu do západočeské metropole jsme si udělali procházku historickým centrem města a poslechli si výklad o různých uměleckých slozích. Pak jsme se už nedočkavě přesunuli do divadla. Muzikál byl inspirován příběhem ze Starého zákona o Josefovi a jeho závistivých bratrech. Zaujaly nás hlavně skvělé melodie slavného A. L. Webbera a také nápadité veselé kostýmy. Show měla velký úspěch a v závěru zaslouženě sklidila obrovský potlesk. Všem se nám představení moc líbilo a chtěli bychom poděkovat oběma paním učitelkám za odvahu vydat se s naší třídou do divadla.

Eliška Jelínková

19


únor 2020

aktualita img

:: Oblékáme naše „barvy“

Školní parlament v čele s Eliškou Beránkovou odvedl zase kus dobré práce. Tentokrát nám zařídili naše školní trička, mikiny, tašky i batohy. Vše v různých barvách a provedeních, ale vše s motivem GB!

Děkujeme.

Lada Kotlanová

mikiny mikiny mikiny mikiny mikiny mikiny

17


únor 2020

aktualita img

:: Čtení na zámku

Dne 17. 2. 2020 se uskutečnilo další setkání členek našeho čtenářského klubu. Tentokráte jsme se vypravily za knihami – konkrétně za knihami, jež napsala spisovatelka Božena Němcová.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích totiž instalovalo k dvoustému výročí narození této slavné spisovatelky velice zajímavou výstavu. Otevřena byla 4. 2. a my jsme si ji s velkým zájmem prohlédly. Nejvíce nás zaujaly informace o spekulacích spjatých s původem Boženy Němcové, o jejích kontaktech s Hanušem Kolovratem Krakovským, majitelem hradišťského panství, o lékaři Vilému Dušanu Lamblovi, který pocházel z Letin a staral se mimo jiné i o nalomené zdraví Boženy Němcové i jejích dětí. Nadchla nás také nejrůznější vydání knihy Babička, muzeu zapůjčená soukromými sběrateli. A pochopitelně došlo i na četbu autorčiných knih, které jsou návštěvníkům přímo ve výstavních prostorách k dispozici.

Výstava „Naše paní Božena Němcová“ potrvá až do 30. 8. 2020 a určitě stojí za zhlédnutí.

Členky čtenářského klubu

cteni

12


únor 2020

aktualita img

:: Neviditelný

Dne 12.2.2020 se sexta odvážně vydala vstříc tříhodinovému divadelnímu představení do Prahy. Hned počátek výpravy nám znepříjemnilo dlouhé čekání na zpožděný vlak. Ale díky bleskovému tempu, které jsme pak v čele s paní tělocvikářkou nasadili, se nám naštěstí podařilo vše stihnout včas. Do Divadla Rokoko na Václavském náměstí jsme zavítali úplně poprvé. Tentokrát byl na programu Neviditelný, představení zpracované na motivy stejnojmenné knihy Jaroslava Havlíčka. Hra pojednává o bezohledném mladíkovi, který měl těžké dětství, a do rodiny Hajnových se přižení s vidinou získání moci a bohatství. Brzy zjišťuje, že se ženou Soňou a s jejími příbuznými to nebude tak snadné, jak si zpočátku myslel. Tato rodina má totiž velké tajemství – někteří její členové jsou dědičně zatíženi šílenstvím, např. strýček Cyril, který je už léta přesvědčen o tom, že je neviditelný. Děj byl nepředvídatelný, místy až hororový, atmosféra tíživá a publikum napjaté, chvílemi nám z některých scén běhal mráz po zádech - zkrátka psychologické dílo, jak má být. Musíme pochválit zejména skvělé a velmi přesvědčivé výkony herců, líbilo se i moderní scénografické pojetí a hudební doprovod. Po třech hodinách náročného, ale působivého děje jsme odcházeli z divadla nabití dojmy, trochu psychicky vyčerpaní a s hlavami plnými „zásadních životních“ otázek.

Kateřina Tykvartová – sexta

07


únor 2020

aktualita img

:: Sekunda na lyžařském kurzu na Šumavě 2. 2. 2020- 7. 2. 2020

V neděli 2. 2. 2020 naše třída sekunda odjela na lyžařský výcvikový kurz do Nových Hutí. Ubytováni jsme byli v horském hotelu Kodrea. Při příjezdu nás zastihl prudký déšť. Tyto deštivé dny jsme trávili vycházkami do okolí a hraním deskových her. Ani jsme nedoufali, že napadne sníh.

V úterý ráno jsme rozhrnuli závěsy a spatřili jsme nádherně zasněženou šumavskou krajinu. Již toto odpoledne jsme se vydali lyžovat na kopec Kobyla. Tam nás učitelé nejprve rozdělili do tří týmů (podle našich lyžařských dovedností). Následující tři dny jsme se věnovali sjezdovému lyžování, ale i běžeckému výcviku.

Celý pobyt na Šumavě jsme strávili s panem učitelem Jiřím Kazdou a paní učitelkou Irenou Polívkovou a Danou Fialovou.

Naši „malou dovolenou“ jsme si moc užili a vrátili jsme se bez úrazu.

L. Benešová, A. Franková, T. Holubová, K. Šleisová, A. Ženíšková

lyzak_sekunda_2020 lyzak_sekunda_2020 lyzak_sekunda_2020

30


leden 2020

aktualita img

:: Polymer a elektřina?

Dne 30.1. se žáci několika ročníků účastnili zajímavé přednášky na téma vodivých polymerů, kterou přednesl pan Ing. Robert Vik, Ph.D. ze Západočeské univerzity v Plzni. Přednáška byla rozdělena na dvě části - teoretickou a praktickou.

V teoretické části se studenti seznámili s problematikou polymerů a jejich novodobého využití. Někteří žáci dostali poté možnost vyzkoušet si výrobu jednoho z těchto vodivých polymerů (konkrétně polyanilinu) a vyzkoušet si jeho vodivost. Přednáška byla pro studenty užitečná a setkala se s poměrně velkým zájmem.

Kateřina Sochorová

fel_vik fel_vik

29


leden 2020

aktualita img

:: Den otevřených dveří ZČU

Zajímáš se o techniku? Pak si jistě nenech ujít Den otevřených dveří technických fakult ZČU v Plzni dne 29.1.2020.

Podrobnější informace najdeš na adrese www.technika.zcu.cz.

21


leden 2020

aktualita img

:: Prima cestovala do středu Země

Ve středu 22. 1. 2020 se třída prima spolu s paní učitelkou Danou Fialovou a Pavlou Mrvíkovou vydala do divadla Alfa, aby se společně s herci dostala do středu Země. Předtím ale musela absolvovat cestu autobusem. Tu žáci hladce překonali a dostali se do již zmiňovaného divadla. Jejich místa v hledišti se sice nacházela úplně vzadu, ale jak později zjistili, byla to výhoda.

Představení s názvem Cesta do středu Země (Sopouchem Milešovky) je volně inspirováno Julesem Vernem (Cesta do středu Země) a Karlem Zemanem (Cesta do pravěku). Tématem je neuvěřitelná pouť čtyř plzeňských skautů po cestách téměř zapomenutých. Příběh jako takový byl stručný, humorný a především krásně zpracovaný. Herci výborně pracovali s loutkami (dinosaurus, lenochod, pásovci), vše bylo kamerou přenášeno na plátno.

Představení můžeme všem doporučit a musíme konstatovat, že divadlo Alfa určitě stojí za návštěvu.

Grace Elisse Canella, Barbora Kazdová
prima

11


leden 2020

aktualita img

:: Další povedený den otevřených dveří

V sobotu 11. ledna se dveře našeho gymnázia otevřely v tomto školním roce už potřetí. Tentokrát k nám zavítal rekordní počet návštěvníků – 215! Mezi nimi byli nejen zájemci o studium a jejich rodiče, ale také rodiče a známí našich současných žáků nebo naši absolventi.

Všichni si u nás mohli na vlastní kůži vyzkoušet přijímací testy z českého jazyka i matematiky nanečisto. V laboratořích předváděli naši žáci zajímavé pokusy z chemie i fyziky, tajemství přírody odkrývala laboratoř biologie. Kdo se nebál, mohl obdivovat naše hady – Albínu a Žofku.

Pro unavené bylo připravené chutné občerstvení v improvizované kavárně. Pochoutky nám připravily maminky našich žáků a také některé učitelky. Všem děkujeme my i naše adoptovaná kamarádka z Afriky, které výtěžek z akce přispěje na vzdělání. O kulturní zážitek se postaraly školní kapela G Band a dramatický kroužek, který předvedl svou hru Brooklinský most.

Nezapomněli jsme ani na něco na památku. K mání byly placky Gymnázia Blovice a fotografie z malého fotokoutku.

Už teď se těšíme na další setkání. S některými třeba u přípravných kurzů, u přijímacích zkoušek nebo pak v září v prvních ročnících našeho gymnázia.

Lada Kotlanová
zástupkyně ředitelky

dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11 dod_2020-01-11

18


prosinec 2019

aktualita img

:: Dárky pro Dětský domov Nepomuk

Krásné odpoledne jsme strávili dne 18. 12. 2019 mezi dětmi z blovické rodinné skupiny Dětského domova Nepomuk.

Jako každý rok pro ně totiž připravily třídy nižšího gymnázia vánoční dárky a žákyně primy a sekundy (většinou členky čtenářského klubu) v doprovodu paní ředitelky Marcely Šustrové a paní učitelky Mileny Durasové je dětem předaly.

Během návštěvy došlo nejen na povídání o škole, Vánocích, dárcích, ale i na zpěv a recitaci básní a povídání o oblíbených knihách. Paní Jitka Langerová, teta z dětského domova, a její malí svěřenci pro nás přichystali vynikající pohoštění a pro každého z nás malou pozornost.

Z dárků měli nebo ještě budou mít Olda, Bruno, Stefanie, Lukáš, Eliška, Rachel a František velkou radost. Děkujeme vám všem, kdo jste se o ni zasloužili.

členky čtenářského klubu

detsky_domov detsky_domov detsky_domov detsky_domov detsky_domov detsky_domov detsky_domov detsky_domov detsky_domov

18


prosinec 2019

aktualita img

:: Svatba primy

Ve středu 18.12.2019 se konala v aule naší školy svatba primy. Nevěstu Ester Mrvíkovou a ženicha Ondřeje Kuglera oddával Michal Hodek. Obřad probíhal za přítomnosti zástupkyně ředitelky paní Lady Kotlanové, naší třídní učitelky paní Dany Fialové a dalších hostí. Po obřadu se novomanželé i svatebčané přesunuli do třídy, kde byla připravena velkolepá slavnostní hostina s přípitkem. Nejprve však proběhlo rozbití talíře a zametání střepů pro štěstí. V průběhu hostiny jsme si vyzkoušeli i některé další tradiční svatební zvyky, např. krájení dortu, házení kyticí nebo první novomanželský tanec. Stříleli jsme konfety a tančili jsme.

Svatba se velmi vydařila, všichni aktéři své role zvládli na jedničku, všichni svatební hosté se výborně bavili.

Velké poděkování patří paní učitelce Pavlíně Fialové, která celou akci zorganizovala.

Simona Hladíková, Tereza Mayerová, prima

Fotogalerie ze svatby

10


prosinec 2019

aktualita img

:: Den otevřených dveří pro žáky 9. tříd

V úterý 10. prosince se k blovickému gymnáziu sjely 2 autobusy a přivezly vzácnou návštěvu – 80 deváťáků ze škol v širokém okolí. Proč? No, aby zjistili, jak to u nás chodí.

O podrobnou prohlídku školy se v úvodu programu postarali zdatní průvodci z řad septimánů, třeťáků a druháků. Po nich se návštěvníků ujali naši zkušení učitelé. Podle zájmu mohli žáci ZŠ strávit 2 hodiny konverzací v angličtině s Kylem Diazem, naším rodilým mluvčím, poznáváním krás dalších cizích jazyků, které naše gymnázium nabízí, nebo mohli obdivovat kouzla pokusů s tekutým dusíkem v učebně fyziky. Jiní se raději věnovali vlastním pokusům v laboratoři chemie či bádání v laboratoři biologie. Umělecky zaměření žáci se bavili aktivitami na dramatickém kroužku nebo vytvářením vlastního výtvarného dílka v učebně výtvarné výchovy. Zkrátka program byl pestrý a možná i trochu náročný. Odměnou a posilněním všem proto bylo malé pohoštění připravené v kuchyních našich učitelek.

Věříme, že se letošním deváťákům u nás líbilo, a zároveň doufáme, že to nebylo naše poslední setkání. Ta další by mohla následovat třeba 11. ledna na dalším DOD pro veřejnost nebo na přípravných kurzech, které budou probíhat od poloviny února, nebo dokonce u přijímacích zkoušek v dubnu. Těšíme se na Vás!

Lada Kotlanová
zástupkyně ředitelky

02


prosinec 2019

aktualita img

:: Výstava v ZČG – Masné krámy Plzeň

V pondělí 2. 12. 2019 se skupina výtvarné výchovy z 2. ročníku spolu se čtenářským klubem vydala za doprovodu paní učitelky Fialové a Durasové na výstavu do Masných krámů v Plzni. Téma výstavy bylo Sobě ke cti, umění ke slávě. Sbírky a sběratelé 1600 – 1960.

Na začátku jsme se seznámili s tím, jak taková výstava vzniká. Pan průvodce Jiří Hlobil nás provedl napříč třemi sty lety výtvarného umění. Seznámili jsme se s českými i zahraničními mistry (Petr Brandl, Tilman Riemenschneider, Sebastiano Ricci ... ). Dále také s českou modernou – Antonínem Mánesem, Bohumilem Kubištou, Antonínem Procházkou … Výstavu zakončily skvosty ze sbírky Rudolfa 2. a také díla Vincence Kramáře.

Celá prohlídka se nesla v příjemném duchu a návštěvu galerie určitě zopakujeme.

Kristýna Kovářová, Aneta Šnebergerová
2. ročník

mk2019

26


listopad 2019

aktualita img

:: Zámecký literární večer

V úterý 26. listopadu se již tradičně konal na zámku Hradiště literární večer. Uspořádalo ho naše gymnázium ve spolupráci s Muzeem jižního Plzeňska. Devátý ročník této akce byl věnován třicátému výročí sametové revoluce. Proto si zvolil téma V hlavní roli studenti. V tomto duchu se také celé odpoledne neslo.

Během dvou velice příjemných hodin v zámecké kapli si mohlo publikum poslechnout autorská čtení. Studenti našeho gymnázia byli velmi originální a dokázali na stanovené téma pohlédnout z mnoha úhlů. Některé texty byly úvahového charakteru, jiné hodnotily samet jako drahou tkaninu a v některých jsme se zase přenesli přímo do centra dění listopadových událostí 1989. Poutavé čtení bylo prokládáno hudebními vložkami školní kapely – GBandu – a oktavánek Kristýny Štěchové a Kateřiny Beránkové. Všechny písně byly vybrány tematicky a působivě dokreslovaly atmosféru. Součástí programu bylo také vyhlášení literární a fotografické soutěže Rok sametu. Celá akce pak byla ukončena školním dramatickým kroužkem, který si připravil vtipnou tečku - hru Brooklynský most.

Na vzniku pořadu se podílely zejména paní učitelky Eva Lanková, Milena Durasová, Dana Fialová a paní ředitelka Marcela Šustrová. Z Muzea jižního Plzeňska to pak byly především paní ředitelka Muzea jižního Plzeňska Radka Křížková-Červená a paní Tereza Pelcrová, muzejní pedagožka. Všem velmi děkujeme za opravdu povedené odpoledne.

Barbora Šlaisová, septima

literarni_vecer literarni_vecer literarni_vecer literarni_vecer

22


listopad 2019

aktualita img

:: U nás to prostě žije !!

18


listopad 2019

aktualita img

:: Listopadový uragán

Dne 18. 11. se žáci 4. ročníku a oktávy zúčastnili komponovaného literárního pořadu s názvem ,,Listopadový uragán", jejž k připomenutí událostí ze 17. listopadu 1989 připravili pan Mgr. Jiří Hlobil ze Západočeské galerie v Plzni a paní Mgr. Tereza Pelcrová z Muzea jižního Plzeňska v Blovicích.

Náplní pořadu bylo nastínění doby socialismu a zachycení atmosféry dnů, které změnily směřování našeho státu k demokracii. Došlo na vzpomínky spisovatele Bohumila Hrabala, ale i našich hostů nebo jejich rodinných příslušníků, četbu úryvků z tehdy zakázané literatury, poslech písní Karla Kryla či nahrávek politických projevů soudruhů z Československa i ze zahraničí a na závěr jsme zhlédli záznam hry Václava Havla Audience.

Program, který pro nás naši hosté připravili, byl nejen vysoce aktuálním zpestřením výuky literatury a historie, ale vzbudil ve mně a mých spolužácích zájem o dění v dobách minulých.

Tomáš Štěpánek, 4. ročník

15


listopad 2019

aktualita img

:: Den otevřených dveří 15.11.2019

V pátek 15. listopadu prošlo otevřenými dveřmi našeho gymnázia přes 170 návštěvníků! Učitelé i studenti nabídli příchozím bohatý program. Svou práci představil dramatický kroužek, technický kroužek i kroužek deskových her. Zábavné pokusy předvedli naši nadějní chemici a fyzikové. Zaměstnáni byli i hadi z naší minizoo, kteří se ve fotokoutku ochotně fotili se všemi odvážlivci. Angličtináři si mohli popovídat s naším rodilým mluvčím Kylem Diazem.

K vidění byly i ryze praktické věci, jako jsou přijímací testy, prezentace výuky cizích jazyků, ukázky aktivit žáků při hodinách VV, Bi či IVT. Zájemci se také mohli přihlásit na přípravné kurzy, které začínají v polovině února.

Soudě podle reakcí návštěvníků se celé odpoledne vydařilo. Dík za to patří všem organizátorům i účinkujícím z řad učitelů a studentů. Už teď se těšíme na další den otevřených dveří, který se uskuteční v sobotu 11. ledna 2020.

Lada Kotlanová
zástupkyně ředitelky

dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15 dod_2019-11-15

15


listopad 2019

aktualita img

:: Balada pro banditu

Dne 15. 11. 2019 navštívili žáci Gymnázia Blovice Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami. Zhlédli nádherné muzikálové představení ,,Balada pro banditu“. Hudbu k muzikálu složil Miloš Štědroň a o libreto na motivy románu Ivana Olbrachta se zasloužil minulému režimu nepohodlný Milan Uhde.

Účinkující pod režijním vedením Milana Schejbala podali naprosto fenomenální výkony, zejména Anna Fixová v roli Eržiky, Pavel Batěk jako Nikola a Kateřina Fixová jako Morana, a nás, diváky, téměř okamžitě vtáhli do děje. Herci, kteří ztvárnili silný příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, příběh o veliké lásce a zradě, tak byli právem odměněni bouřlivým potleskem publika a ovacemi vestoje. Všichni si z představení odnášeli naprosto úžasný zážitek.

Adéla Čadková

balada_pro_banditu balada_pro_banditu

14


listopad 2019

aktualita img

:: 24. koncert „Z vlastních zdrojů“

Dne 14. listopadu se uskutečnil další koncert „Z vlastních zdrojů“. Tento rok to byl již jeho 24. ročník a koncert se nesl v duchu vzpomínání. Do sálu blovického Lidového domu dorazilo bezmála 120 posluchačů.

Večer byl zahájen árií Almireny Lascia ch´io pianga (Nech mne oplakávat) z 2. dějství opery Rinaldo v podání paní doktorky Terezy Kobrové s klavírním doprovodem pana Milana Navrátila. Poté následovalo literární okénko, v němž bývalý ředitel Gymnázia Blovice pan Zdeněk Sviták připomněl posluchačům především ty účastníky tohoto tradičního koncertu, kteří již nejsou mezi námi. Zavzpomínal mimo jiné i na paní doktorku Marii Kučerovou, jež nás nedávno opustila, ale duchem s námi v tento večer jistě byla.

Vskutku mimořádný song od Anety Langerové Vzpomínka s překrásnou melodií a smutně osobním textem přednesla sbormistryně Michaela Kasalová. Naprosto suverénní výkon v písni Tráva podala Martina Škudrnová a píseň Creep s aranží pro kytaru a klavír zazpívala Anna Hejzková. Z houslí Ireny Hambergerové zazněla 1. věta Concertu G dur od Oscara Riediga. Čtyřručně na klavír zahrály paní ředitelka ZUŠ Eva Tupá s paní Lenkou Karpíškovou. Dívky ze Základní školy Blovice zazpívaly společně s paní učitelkou Renátou Palouchovou píseň Už z hor zní zvon.

Na pódiu blovického Lidového domu zazněl i fenomenální hlas členky Státní opery Praha Elišky Mourečkové s recitativem a árií z Popelky a známou Habenerou z opery Carmen. V dalším literárním okénku citlivě a s láskou zavzpomínali pan Zdeněk Sviták spolu s paní Milenou Durasovou každý na své rodiče a prarodiče. Jejich krásné povídání doplněné úryvky ze vzpomínkových knih Vladimíra Komárka a Roberta Fulghuma jistě přivolalo u každého posluchače v sále vzpomínku na někoho blízkého. Spisovatele Roberta Fulghuma paní učitelka Milena Durasová zmínila ještě jednou, a to když svým osobitým hlasem přednesla jeho báseň Vyznání. Svou vlastní tvorbu již tradičně na klavír přednesl Pavel Toman. Na závěr vystoupil pod vedením sbormistryně Michaely Kasalové pěvecký sbor Semtamtón s lidovou písní Což mě má milá, kterou s nimi ráda zpívala i paní doktorka Marie Kučerová. Celý krásný čtvrteční večer byl tradičně uzavřen hymnou tohoto koncertu - lidovou písní U panského dvora.

O skvělé nazvučení koncertu, které umocnilo příjemný zážitek, se celý večer staral Jakub Šimek, o hudební doprovod učitelé ZUŠ Blovice.

Tímto bych chtěla poděkovat všem účinkujícím, kteří k přípravě svých vystoupení přistupovali opět velmi zodpovědně, a také posluchačům, neboť každý výkon ocenili upřímným potleskem. Velký dík patří v neposlední řadě také panu Miroslavu Čadkovi, mému dědovi a organizátorovi tohoto koncertu, který jako každý rok tento koncert připravoval s obrovským nadšením a velkou pečlivostí.

A ještě pár vět na závěr… Chcete-li zavzpomínat na kterýkoliv koncert, který proběhl v předešlých letech, stačí navštívit internetovou stránku http://kphblovice.sweb.cz/, na které jsou uvedeny všechny informace o koncertech „Z vlastních zdrojů“, a to včetně seznamu všech účinkujících. Je potěšující, že řada z nich je spojena s naší školou – Gymnáziem Blovice.

Těším se na další shledání na tomto koncertě v příštím roce, tentokrát se ponese v duchu překvapení…

Adéla Čadková

05


listopad 2019

aktualita img

:: Muzeum jižního Plzeňska

Dne 5.listopadu 2019 se třída kvarta, zúčastnila návštěvy Muzea jižního Plzeňska, za doprovodu paní učitelky Drhové a Láskové. Téma výstavy bylo 50 let od přistání Apolla.

Výstava byla velmi zajímavá a poučná. Dozvěděli jsme se mnoho nových informací a viděli jsme také například malé modely raket a vozítek, která byla použitá na měsíci. Na konci výstavy jsme si ještě prohlédli spoustu knížek a mohli jsme si zahrát hry s tímto tématem. Návštěva muzea se nám moc líbila.

Děkujeme moc milé paní průvodkyni Tereze Pelcrové a doufáme, že se opět někdy vydáme na nějakou zajímavou výstavu.

Kateřina Vačkářová, Anna Kastnerová, Eliška Pártlová

muzeum2019 muzeum2019 muzeum2019

31


říjen 2019

aktualita img

:: Halloween na gymnáziu

Ve čtvrtek 31.10. 2019 se na našem gymnáziu konala tradiční oslava Halloweenu. Chodby školy zaplnili čarodějnice, kostlivci a jiné strašidelné masky.

V převlecích jste mohli potkat i některé pedagogy. V jednotlivých třídách se hlasovalo o nejlepší masku. Vítězům byly uděleny diplomy. Většina masek byla velmi originální, jejich tvůrci si s nimi dali velkou práci a určitě nebylo jednoduché vybrat tu nejlepší.

Celá akce se velmi vydařila, děkujeme všem zúčastněným a budeme se těšit zase za rok na nové děsivé převleky.

Aneta Bláhová
prima

Halloween2019 Halloween2019 Halloween2019 Halloween2019 Halloween2019

© 2014-2021 gblovice.cz Všechna práva vyhrazena